ZWINNA ORGANIZACJA
Reprezentacja Argentyny została Mistrzem Świata w piłce nożnej. Ze względu na pieniądze jakie są angażowane w ten sport, a przede wszystkim liczbę ludzi zawodowo trenujących, jest to globalnie najwyższa konkurencja. Stopień trudności powiększa fakt, że na czas miesiąca trzeba zorganizować High Potential Team, składający się z dość dużej liczby osób 26 piłkarzy plus sztab. Dodatkowo, pozostając trenerem piłkarskiej reprezentacji narodowej dobrze jest umieć pracować w agailowych sprintach – zespoły tworzone są projektowo – zaplanowane do osiągnięcia celów: eliminacje, mistrzostwa, rywalizacje towarzyskie.
LUDZIE, RAZEM, WIEDZA
Nie wiem komu kibicowaliście podczas ostatniego Pucharu Świata i dlaczego? Powiem Wam, że do półfinałów zakwalifikowały się 4 drużyny, których menedżerowie (trenerzy) wydają się pozostawać w tle drużyn, które prowadzą – nie uważają, że to oni mają wielki wkład w zwycięstwo oraz przedkładają naukę ponad rywalizację, a zespół ponad jednostkę.
Na początek kilka cytatów Didier Deschampsa, trenera Francji, wyjaśniających mistrzowskie przywództwo: „Nie uważam, żebym był najważniejszym członkiem zespołu”, „Jednym z głównych zadań menedżera jest psychologia”, „Zawsze się uczysz, szczególnie z porażki”.
PREFERENCJE MENEDŻERÓW W BIZNESIE
Wiem, wiem, wszyscy jesteśmy skromni, deklarujemy, że zespół ponad wszystko, oczywiście lubimy się uczyć i podoba nam się tekst promowany przez moich kolegów coachów i trenerów biznesu, że porażka jest niczym innym jak tylko informacją zwrotną! Trzeba to wszystko jeszcze operacyjnie przełożyć na zespół.
Ostatnio magazyn Forbes opublikował artykuł w oparciu o globalne badanie CEO Outlook Survey, Ernst&Young, z którego wynika, że:
86% polskich prezesów uważa, że strategiczne decyzje w firmie powinny być podejmowane odgórnie (46% prezesów z innych krajów ma podobne zdanie).
74% polskich prezesów chętniej wynagradza poszczególne osoby za wkład w realizację strategii niż zespoły za kolektywną pracę i wysiłek (50% prezesów na świecie).
W tym samym artykule znajduje się odpowiedź na pytanie, co według polskich i zagranicznych szefów decyduje o sukcesie po pandemii, jakie ich własne cechy są kluczowe.
Wizja i determinacja stanowią najwięcej, bo 24% w Polsce (25% – świat)
Pokora to 10% (11%)
Otwartość i przejrzystość to 8 % (16%).
Pokora, otwartość i przejrzystość nadal nie są w najwyższej cenie ;).
A teraz posłuchajcie dalszej opowieści o trenerze Argentyny i zespole High Potential, które moim zdaniem stoją niejako w sprzeczności do wyborów prezesów w badaniu.
WEWNĘTRZNE UMIEJSCOWIENIE KONTROLI
Faktem jest, że reprezentacja Argentyny cztery lata temu odpadła z Francją w 1/8 finału Mistrzostw Świata. Przed tym meczem wyrzuciła z hukiem ze swojego zespołu trenera Jorge Sampaoli, którego sposób prowadzenia drużyny był niezwykle egocentryczny – w MindSonarze nazywamy ten zestaw wartości: SIŁA. Po prostu odcięli go od zespołu w trakcie turnieju. Egocentryczny trener nie pasował do uczących się i poszukujących radości i sensu grania (w MindSonarze to UCZENIE SIĘ) zawodników, nie dawał im wartości dodanej, przeszkadzał. Silne wewnętrzne umiejscowienie kontroli lidera zabija sprawczość zespołu, a na koniec samego lidera.
Mówi się nam jak ważne jest silne poczucie sprawczości. Jasne, to jest ważna rzecz, jeśli chodzi o osiągnięcia. Mierzymy to w MindSonarze. Niestety często przeradza się u menedżera w negatywne wewnętrzne umiejscowienie kontroli: „Ode mnie zależy wszystko, ja wszystko skontroluję! A na koniec: Ja ich zmuszę!” – micromenagement.
OD HIERARCHII DO HOLARCHII, CZYLI CZY POTRAFISZ ODDAWAĆ PRZYWÓDZTWO?
Wybrano wtedy tymczasowo na trenera reprezentacji Argentyny Lionela Scaloniego. I wiecie co stało się dalej? Zapoczątkował się ich rozwój w stronę High Potential Team. Cytuję za Goles en Directo:
„Scaloni to najpiękniejszy przypadek w historii argentyńskiego futbolu. Wszystko przez pokorę Scaloniego, który pozbył się swojego ego i grał to, czego chcieli jego zawodnicy. On chciał grać wertykalnie, a oni chcieli grać bliżej siebie, mieć radość z gry. Skromność. Od faceta, który doszedł do pozycji jako trener jednorazowy, tymczasowy, który był traktowany jak mem. Dziś jest najmłodszym trenerem, który wygrał Puchar Świata.”
Lionel Scaloni, obecny trener Argentyny, w wywiadzie dla hiszpańskiego Sportu opowiedział o swojej rozmowie z L. Messim w 2021 r – ponieważ odczuwał silny niepokój po remisie z Brazylią, podzielił się tym z L. Messim. – „Odpowiedział mi: ‘To nie ma znaczenia, idziemy dalej. Na pewno będzie dobrze, a jak nie, to nic złego próbować’.’ – To zdjęło ze mnie presję…” (za Football-Espagna.Net). Menedżer, który uczy się od zawodnika postawy. Menedżer, który odpuszcza presję! Menedżer, który doszedł do tego, że umiejscowienie kontroli nie znajduje się całkowicie w nim samym, że lepiej oddać przywództwo temu, który wie (system wartości: UCZENIE SIĘ + zrównoważone wzorce poznawcze dotyczące umiejscowienia kontroli oraz wewnętrznego odniesienia).
Słyszę naszych polskich menedżerów pasjonujących się piłką nożną czy też czytam wypowiedzi dziennikarzy sportowych krzyczących: „Potrzebujemy trenera, który będzie rządził szatnią! Który będzie trzymał szatnię za twarz!”, albo: „Tylko Herve Renard (trener Arabii Saudyjskiej) – to najlepszy trener – widziałeś jak zmotywował zawodników w szatni? Słyszałeś jak powiedział do nich: ‘Messi na środku boiska ma piłkę, a wy nic nie robicie – może weź telefon i zrób sobie z nim zdjęcie na Fejsa?!’ – Hahahaha!”. Ja tu dostrzegam system wartości: SIŁA + ekstremalnie wysokie: wewnętrzy locus kontroli oraz wewnętrzne odniesienie.
Słyszę, że to się podoba naszym menedżerom oraz dziennikarzom sportowym, ale jest przeciwskuteczne. Zaryzykuję stwierdzenie, że High Potential Team, zespół Argentyny, wyrzuciłby „motywującego” w ten sposób Renarda tak, jak wyrzucił Sampaoliego cztery lata temu!
I o ile wiem, zespół Arabii Saudyjskiej za daleko nie zaszedł w zakończonych ostatnio Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, ale o tym dziennikarze nie wspominają.
Wydaje mi się, że dzisiejszemu menedżerowi/menedżerce, który ma szansę stworzyć HPT, bliżej do Jody niż do Hana Solo czy jakiegokolwiek innego Avengersa ;).
Ostatnio w Internecie przewija się opinia, że polski zespół piłkarzy spowodował zwolnienie już drugiego trenera. O czym to nam mówi w kontekście postawy piłkarzy zespołu Argentyny? Czy to ogólnoświatowy trend odwoływania nieskutecznych menedżerów, którym brak kompetencji budowania nowoczesnych zespołów?
MŁODZI LUDZIE – JAK NIMI ZARZĄDZAĆ?
Od kolegów menedżerów słyszę często wypowiadane zaklęcia: „To pokolenie młodych (Y,Z) jest beznadziejne, oni się nie angażują w pracy! Oni niczym się nie interesują!”.
No to na w odpowiedzi ponownie zacytuję trenera reprezentacji Francji Didier Deschampa: „Zarządzanie zawodnikami jest obecnie trudniejsze z powodu pojawienia się nowych technologii. Wszyscy używają tego w wolnym czasie, więc stają się bardziej odizolowani i samolubni. Mniej się dzielą, mniej rozmawiają. Mają aplikacje, telefony i Internet, ale są mniej przyzwyczajeni do rozmów z ludźmi.” –
Didier Deschamps wie, że zawodnicy kierują się innymi wartościami, niż te, które jemu były bliskie w ich wieku, w związku z tym to jest dla niego wyzwanie i… dostosowuje się.
Pomyśl o swojej roli w zespole, o samym zespole, pozostając jego liderem.
Autor: Tomasz Zawadzki
Maximize your performance with our mindset analysis – MindSonar®
Zdjęcie wykorzystane do tego artykułu, z szatni reprezentacji Argentyny, zostało wykonane bodajże w 2016 r., niestety nie znam autora.